Tarımsal İhracatta En Büyük Pay İzmir’in

Çarşamba, Mayıs 6th, 2015 @ 9:46AM

144 proje kabul edildi

AK Parti İzmir Milletvekili Nesrin Ulema, AK Parti hükümetlerinin tarıma verdiği destek sayesinde Türk tarımının Avrupa’da birinci, dünyada ise 7. sıraya yükseldiğini söyledi. Tarımda En çok destek alan ilin İzmir olduğunu hatırlatan Ulema, “bakanlığa sunulan 144 projenin tamamı kabul edildi” müjdesini verirken, yıllık 18 milyar dolarlık tarımsal ihracatta da İzmir’in 2.5 milyar dolarla başı çektiğini kaydetti.

Seçim çalışmalarını aralıksız sürdüren AK Parti İzmir Milletvekili Nesrin Ulema, Kiraz, Beydağ, Ödemiş, Kınık, Çiğli, Bornova, Ödemiş ve Foça’dan sonra Tire’ye çıkarma yaparak esnaf temsilcileri başta olmak üzere çeşitli ziyaretlerde bulundu ve partililer ile bir araya geldi.

İzmir 2. Bölge Milletvekili Adayı Bilal Kırkpınar ile birlikte ilk olarak Tire Ziraat Odası’nı ziyaret eden Ulema, tarım ve hayvancılık sektörünün temsilcileri ve üreticilerin sorunlarını dinledi. Muhalefetin, özellikle de CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun milletle arasına Noter koyduğunu hatırlatarak AK Parti hükümetinin Tarım ve hayvancılık sektörüne verdiği destekleri anlatan Ulema, “Onlar konuşur AK Parti yapar. Nitekim Hükümetimizin tarım ve hayvancılık sektörüne büyük önem verdiğini rakamlar çok net gösteriyor. Bu desteklerden sonra tarım ve hayvancılık sektörü büyük aşamalar kaydetti. En çok destek alan il olarak İzmir rekor kırdı. İzmir’den bakanlığa sunulan 144 projenin tamamı kabul edildi” diye konuştu.

TARIMSAL İHRACATTA EN BÜYÜK PAY İZMİR’İN
Tarım ve Hayvancılık sektörüne verdikleri desteklere rağmen haksız eleştiriler ile karşılaştıklarını vurgulayan Ulema, sözlerini şöyle sürdürdü: “Tarım sektöründe Türkiye dünya da 7’inci sıraya, Avrupa da ise 1’inci sıraya yerleşti. Tarım ürünleri ihracatımız 18 milyar dolara ulaştı. Yine hayvancılık sektöründe ihracatımızı yüzde 300 artırmışız. AK Parti hükümetleri döneminde tarım ve hayvancılık sektörü adeta bir destan yazmıştır. Kimse bu başarıyı görmezden gelemez. Bizi en çok sevindiren gelişmelerden biri de İzmir’in tarım ve hayvancılık sektöründeki başarı sıralamasında ilk sıralara oturması oldu. Nitekim tarım ürünlerinde 18 milyar dolarlık ihracatta İzmir, 2,5 milyar dolarla en büyük paya sahip oldu. Bu İzmir’imiz adına son derece sevindiricidir.”

BAKANLIĞA SUNULAN 144 PROJE KABUL EDİLDİ
İzmir’in bu başarıyı elde etmesinde AK Parti hükümetlerinin verdiği desteğin önemli bir yeri olduğunun altını çizen Ulema, “İzmir’in başarısı bir tesadüf değildir. Sağladığımız desteklerde İzmir, Türkiye’de birinci sırada yer almıştır. Türkiye’de tarımsal desteklerden en çok yararlanan kentimizin İzmir olması sevindirici bir gelişmedir” dedi.

TİRE EN ÇOK DESTEK ALAN İKİNCİ İLÇE
Hükümetin İzmirli üreticilere 2 milyar liralık hibe ve kredi desteği sağladığını belirten Ulema, “Bu hibe ve desteklerden en çok yararlanan ilçemiz 270 milyon TL ile Ödemiş birinci sırada yer alırken, 250 milyon TL ile Tire ilçemiz de ikinci sırada yer almıştır” diye konuştu.

KONU İLE İLGİLİ DEĞERLENDİRMEMİZ BASINDA DA GENİŞ YER BULDU

SABAH EGELİ GAZETESİ 6 MAYIS 2015 
SABAH_EGELI_20150506_5

SON DAKİKA GAZETESİ 6 MAYIS 2015
SON_DAKIKA_20150506_1
SON_DAKIKA_20150506_16

YENİ ASIR GAZETESİ 6 MAYIS 2015
YENI_ASIR_20150506_8
YENI_ASIR_20150506_1

Sosyal Ağda PaylaşTweet about this on TwitterShare on Facebook

Posted by
Categories: Genel
Tags: , , , ,

Comments are closed.